Lyžování Rakousko 2016

Lyžování Rakousko - základní informace

Lyžování v Rakousku - fotografie

Lyžařská střediska ve východní části alpského pohoří, která zasahuje na území Rakouska, jsou mezi příznivci sjezdového lyžování známa především díky svým pečlivě upravovaným sjezdovým tratím všech myslitelných stupňů obtížnosti. Těch se po svazích desítek mohutných majestátných hor, malebných alpských vrcholků i jen nevysokých oblých kopců po celém Rakousku vine dolů do údolí těžko uvěřitelných téměř 22.000 kilometrů a lyžování v nejbližší alpské zemi Rakousko tak nemůže nikdy nikoho omrzet. Kromě bohatství v podobě pestré nabídky nejrůznějších sjezdovek stovek profilů a náročností nabízejí rakouské skiareály svým návštěvníkům dokonalou sportovní a technickou vybavenost a v neposlední řadě možnost skvělého lyžování na přírodním nebo kvalitním technickém sněhu téměř po celý rok.

Lyžování v Rakousku - fotografie

Rakousko je skutečným rájem pro milovníky alpského i severského stylu lyžování, stejně tak jako pro vyznavače zimní turistiky, bruslení ve volné přírodě, trekingu na sněžnicích a spousty dalších zimních volnočasových aktivit. Rakouská zimní střediska se nacházejí v nadmořských výškách od 550 do téměř 3.500 metrů nad mořskou hladinou a za ceny odpovídající perfektní kvalitě poskytovaných služeb nabízejí svým hostům kompletní servis pro dokonalý prožitek zimní dovolené v Rakousku včetně možnosti odpočinku a relaxace po náročném dni stráveném na některém ze zdejších svahů.

Lyžování v Rakousku - fotografie

Ne bezdůvodně patří kombinace Rakousko a lyžování k oblíbeným zimním činnostem tisíců příznivců aktivního odpočinku z České republiky. Rakouské Alpy jsou prakticky ze všech koutů naší republiky v dobré dojezdové vzdálenosti, takže cesta osobním automobilem zabere českým lyžařům a běžcům na lyžích jen několik hodin. Navíc z velké části Čech trvá cesta do některého z bližších skiareálů pouhé 4 hodiny a tak možnost lyžování v Rakousku láká spousty turistů také ke sportovním lyžařským výletům na jeden den bez nutnosti shánět si na rakouském území ubytování.

Sjezdové lyžování

Je pochopitelné, že sjezdové lyžování činí 90% náplně volného času turistů, kteří v období zimních dovolených Rakousko navštíví. Není bez zajímavosti, že téměř 3/4 všech návštěvníků rakouských lyžařských středisek tvoří turisté ze zahraničí. Většinou jde o příslušníky sousedních států jako je Česká republika nebo Slovensko, ale výjimkou nejsou ani lyžaři z Ruska nebo třeba Velké Británie. Většina jedinců tráví svůj volný čas v rakouských Alpách lyžováním na některé z nepřeberného množství stovek sjezdovek v některém z desítek skiareálů, které jsou každou zimní sezónu v Rakousku v provozu, ale najdou se i spousty takových sportovců, kteří do Rakouska, země lyžování zaslíbené, přicestovali kvůli perfektním běžeckým stopám a dalším možnostem zimního sportovního vyžití.

Lyžování v Rakousku - fotografie

Rakousko má ke sjezdovému lyžování téměř dokonalé klimatické podmínky. Leží uprostřed Evropy (proto se mu také někdy říká Zelené srdce Evropy) a klima je zde typicky kontinentální. Pro relativně dlouhé rakouské zimy je typické poměrně chladné počasí s častým sněžením, které zaručuje výborné sněhové podmínky pro lyžování po celou zimní sezónu. A díky nízkým (nikoliv však extrémním) teplotám mají provozovatelé lyžařských areálů možnost v případě nedostatku přírodního sněhu využít možnosti výroby sněhu technického a případný velmi výjimečný deficit sněžení kompenzovat umělým dosněžováním. Rakousko si může zažívat zřídkavé problémy se sněhem hlavně na začátku nebo na konci lyžařské sezóny, ale to se týká jen některých menší středisek pro alpské lyžování. A v jejich případě bývá tento problém spojen spíše s malou nadmořskou výškou dané oblasti než s nedostatkem srážek. V drtivé většině skiareálů Rakouska vydrží přírodní sníh v dobré kvalitě až do pozdního jara a užívat si dokonalého lyžování je v nich možné velmi dlouho po hlavní lyžařské sezóně.

Lyžování v Rakousku - fotografie

V lyžařských oblastech pro sjezdové lyžování v Rakousku najdou příznivci alpského stylu jízdy pravděpodobně nejlépe připravované a pečlivě udržované sjezdovky v celých Alpách. Lyžaři tady mají možnost od podzimu až do pozdního jara, kdy je na tom Rakousko z pohledu přírodního sněhu nejlépe, vybírat z nepřeberného množství sjezdových tratí. Od širokých svahů, táhnoucí se v délce několika kilometrů z míst nad hranicí lesa až ke stanicím lanovek na dně údolí, až po náročné tratě, klikatící se mezi vyčnívajícími skalisky z vrcholků drsných alpských velikánů ve výškách nad třemi tisíci metry nad mořem. Adrenalinoví jezdci a zkušení lyžaři, kteří si ke strávení zimní dovolené vyberou právě Rakousko, mají možnost otestovat si své dovednosti na desítkách freeridových a neupravovaných tratí s hlubokým sněhem, na kterých se lyžování stává skutečným adrenalinovým zážitkem. Příznivcům snowboardingu a lyžařským akrobatům jsou zase v téměř každém skiareálu k dispozici snowparky a funparky s desítkami atrakcí od těch nejjednodušších až po ty nejobtížnější a technicky nejnáročnější. Samostatnou kapitolou lyžování v rakouských Alpách je možnost zavítat do některého z 5 ledovcových lyžařských areálů, kterými Rakousko disponuje, a ve kterých mají vášniví lyžaři možnost provozovat svou oblíbenou sportovní činnost prakticky po celý rok.

Další aktivity

Vedle sjezdového a běžeckého lyžování, kterým je Rakousko zemí zaslíbenou, je tato alpská země průkopníkem spousty dalším moderních zimních sportovních aktivit. Kromě lyžařů míří do rakouských alpských středisek každou zimu také nemálo příznivců jízdy na sněžných skútrech, vyznavačů moderního a dynamicky se rozvíjejícího sportovního odvětví snowbiking a v neposlední řadě též milovníci adrenalinových sportů jako je funcarving, funsnowboarding a také pochopitelně nejrůznějších druhů freeridingu. Terénů určených k lyžování ve volném terénu je v rakouských Alpách skutečně dostatek.

Rakousko a pobyt v rakouských Alpách během zimní sezóny ovšem není pouze o trávení většiny dne na sluncem zalitých bílých svazích a sjíždění těch nejlepších evropských svahů s pocitem naprosté volnosti a svobody. K zimní dovolené a lyžování v Rakousku neodmyslitelně patří také relaxace a odpočinek po fyzicky náročném dni prožitém na svahu. I na tuto skutečnost Rakousko myslelo a není se vůbec co divit, že také nabídka tzv. aprés-ski, což se dá volně přeložit jako zábava po lyžování, je více než pestrá. Lyžařské svahy jsou doslova posety četnými horskými chatami a restauracemi, ve kterých se lyžaři mohou ať již během pobytu na svazích, nebo po něm, občerstvit a na slunečních terasách si během polední přestávky užít horského slunce. Kromě toho disponuje celá řada především větších a známějších středisek v Rakousku možností zajít po únavném dni zrelaxovat a nechat tělo odpočinout do plaveckého bazénu nebo některého z wellness center, kde na své hosty čekají sauny, výřivky, masáže a další možnosti odpočinku. Pro většinu rakouských zimních lyžařských středisek je typická příjemná a někdy až téměř rodinná atmosféra malebných horských vesniček, z nichž mnohé po setmění zvou své hosty k návštěvě lázní nebo dokonce akvaparku, kde si na své přijdou především ti nejmenší.

Lyžování na ledovci

V rakouských Alpách už dávno neplatí, že se stoupajícími jarními teplotami a přicházejícím táním by snad mělo lyžování v Rakousku skončit. Ve výškách nad 3.000 metrů nad mořem se totiž dá velmi dobře lyžovat i během léta. Rakousko totiž tuto poněkud extravagantní možnost nabízí těm z jedinců, kteří bez svého oblíbeného sportu nevydrží ani v čase, kdy většina ostatních tráví svůj volný čas koupáním se a sluněním na břehu moře, jezera nebo v areálu některého z koupališť, jeden ze sedmi alpských ledovců.

Jde o ledovce Hintertux, Stubai, Sölden a ledovcové areály na konci údolí Kaunertal a Pitztal v Tyrolsku, ledovec Dachstein ve Štýrsku a ledovec na Kitzsteinhornu nedaleko známého střediska Zell am See. Nejlepší podmínky pro lyžování na ledovcích má Rakousko někdy kolem měsíce dubna, kdy je sních ještě tvrdý a pevný a lyžaři si mohou současně užívat jarního horského slunce. Rakousko a jeho ledovcové areály lze samozřejmě navštívit a slušně si zalyžovat i v červnu, ale sněhová pokrývka už bývá většinou těžká a mokrá. Jediným rakouským ledovcem, kde se dá skutečně lyžovat na kvalitním přírodním sněhu 365 dní v roce, je areál ledovce Hintertux.

Ledovec Hintertux se nachází v oblasti zvané Tuxské Alpy, kde spolu hraničí Rakousko a Itálie. Leží v jednom z postranních údolí známého Zillertalu a moderní lanovka vyveze lyžaře z údolní stanice v Hintertuxu až do výšky 3.250 metrů, do stanice Gefrorene Wand. Hintertux je nadevšechny pochybnosti králem mezi ledovci Rakouska, neboť lyžaři si zde mohou prodloužit sezónu na celý rok. Reprezentační týmy z celé Evropy i ze zámoří na zdejším ledovci trénují již od časného podzimu a profesionální snowboardisté si dávají na Tuxském ledovci v západním Rakousku dostaveníčko již během listopadu.

První sedačková lanovka byla v dalším rakouském ledovcovém skiareálu na Stubaiském ledovci jižně od Innsbrucku postavena již koncem 60. let minulého století. V osmdesátých letech pak byl nejen kvůli obyvatelům Innsbrucku zprovozněn nejrozsáhlejší celoroční lyžařský areál Rakouska. V letech 1964 a 1976, kdy Rakousko pořádalo Zimní olympijské hry, se konaly právě zde a lyžaři si zde přijdou na své hlavně v květnu. V tu dobu je zde údajně lyžování nejlepší a tratě bývají sjízdné až do výšky kolem 2.300 metrů nad mořem.

Ledovec Pitztal se nachází v Ötztalských Alpách přímo pod nejvyšší horou Tyrolska Wildspitze. Do ledovcového areálu vede z Pitztálského údolí jediné spojení podzemní dráhou Pitzexpress. Jde o nejdelší tunelovou horskou dráhu nejen pro celé Rakousko, ale dokonce na světě. Do výšky 2.840 metrů vyveze lyžaře za pouhých osm minut, přičemž vlak překoná převýšení 1.120 metrů. Pitztálský ledovec je mezi příznivci alpského lyžování nejen v Rakousku znám především svou všestranností, kdy svým návštěvníkům nabízí jak těžké černé sjezdovky pro zkušené lyžaře, tak i nenáročné tratě určené začátečníkům a rodinám s malými dětmi.

Ledovcový areál Ötztal / Sölden patří k nejmladším a současně nejmodernějším v celém Rakousku a lyžaři se tu mohou prohánět hned na třech vrcholcích, jejichž výška přesahuje kótu 3.000 metrů. Fakticky se zde lyžuje na 2 ledovcích (Retenbach a Tiefenbach) a výhodou je, že až přímo k ledovci se dá dojet autem. Na jedná ze zdejších sjezdovek se pravidelně koná úvodní závod Světového poháru v alpském lyžování, kterých Rakousko hostí v průběhu roku hned několik.

Posledním z ledovcových areálů Tyrolska je ledovec na konci údolí Kaunertal, který se nachází ve výšce 3.160 metrů nad mořem a je nejzápadnějším ze všech ledovcových oblastí v Tyrolsku. V posledních letech získává Kaunertal na popularitě nejen kvůli skvělým podmínkám pro jarní lyžování, ale především mezi vyznavači snowboardingu. Ty na pomezí, kde spolu sousedí Rakousko, Itálie a Švýcarsko, láká především gigantická U-rampa.

Rakouské lyžařské oblasti

Ledovcové lyžařské areály však rozhodně nejsou jedinými místy, kde se v nejhornatější rakouské spolkové zemi lyžuje a které Rakousko mezi sjezdaři proslavily. Kromě výše zmiňovaných ledovců se v Tyrolsku nachází celá řada známých lyžařských středisek, která každou zimní sezónu lákají příznivce alpského lyžování do Rakouska ke strávení zimní dovolené. Nejnavštěvovanějším tyrolským regionem je pravděpodobně Arlberg, kde se nacházejí střediska takových zvučných jmen jako je St. Anton am Arlberg, Flirsch nebo třeba Lech a Zürs. Na opačné straně Tyrolska pak leží jedno z vůbec nejznámějších lyžařských center nejen v Rakousku, ale po celém světě. Jde o kolébku lyžování Kitzbühel, který spolu s nedalekou obcí Kirchberg zažívá hlavně v posledních letech turistický boom.

Ve spolkové zemi Salcbursko najdou lyžaři slavný areál Europa Sport Region, do kterého patří obce Zell am See, Kaprun a vrchol Kitzsteinhorn, na kterém se nachází jediný salcburský ledovcový areál. Ve výšce nad 3.000 metrů je možné lyžovat prakticky po celý rok, i když během léta nejsou podmínky vždy ideální. K dalšími známým skiareálům v Salcbursku, na které může být Rakousko právem pyšné, patří například Saalbach - Hinterglemm, St. Johann im Pongau, Bischofshofen, Oberpinzgau nebo svahy v okolí města Radstadt. Kromě toho do Salcburska zasahuje vůbec největší rakouská lyžařská oblast Ski Amadé, kterou se Rakousko tak často chlubí (a nutno říci, že plným právem) v propagačních materiálech, týkajících se zimní dovolené v Rakousku.

Kromě skvělých sjezdovek pro lyžaře i snowboardisty nabízí Korutany více než 200 jezer coby ideální místa pro zimní turistiku nebo výlety na běžkách či sněžnicích. A samozřejmě je tady k dispozici celá řada skvělých terénů na bruslení pod širým nebem, které získává nejen v zemích, jako je Rakousko, na stále větší popularitě. Mezi nejznámější korutanské skiareály patří sjezdové tratě nedaleko lázeňského městečka Bad Kleinkirchheim, skiareál Nassfeld - Hermagor, ledovec v údolí Mölltal a areál Heiligenblut, který se nachází přímo pod nejvyšší horou Rakouska Grossglockner, která se pne do výšky 3.798 metrů nad moře.

Štýrskou nabízí návštěvníkům, kteří zvolili Rakousko pro svou zimní dovolenou a lyžování, především špičkové lyžařské středisko Schladming pod jižní stěnou majestátného masivu Dachstein, které je součástí rozsáhlé lyžařské oblasti Dachstein / Tauern. Kromě sjezdového lyžování je tato oblast díky své topografii předurčena i pro běžce na lyžích. Světoznámé středisko Ramsau / Dachstein bylo v roce 1991, kdy Rakousko hostilo Mistrovství světa v severském lyžování, jeho pořadatelem a i v současnosti jsou zde pravidelně pořádány závody Světového poháru.

Ve Vorarlbersku, maličké zemi na samém západě, kde Rakousko sousedí se Švýcarskem, se pak nacházejí lyžařské oblasti Montafon v pohoří Silvretta, údolí Brandnertal, údolí Laternsertal, údolí Kleinwalsertal a Lechtal. Nejvyšší zdejší horou je Piz Buin s výškou 3.312 metrů, podle které byl pojmenován oblíbený balzám na rty.

Další informace o Rakousku

Pokud vás zajímá porovnání jednotlivých oblastí z hlediska počtu a délky sjezdových tratí, kvality běžeckých stop, vzdálenosti z ČR či průměrné ceny skipasu, podívejte se na srovnání lyžařských oblastí v Rakousku.

Rakouskoznamená pro lyžaře především perfektně upravené sjezdovky, běžecké stopy a ve funparcích vyžití pro snowboardisty. Tato lákadla přivádí do Rakouska každoročně tisíce návštěvníků, kteří zde chtějí strávit svou zimní dovolenou. Rakouská lyžařská střediska jsou na vysoké úrovni a zajišťují veškerý komfort, který si lze na dovolené přát. Zimním radovánkám se v Rakousku meze nekladou a věková hranice též není nikterak omezena.

Lyžování v Rakousku přináší nezapomenutelné chvíle strávené na sněhu a blahodárný pocit odpočinku. Navíc mnoho slunečných dní přispívá k celkovému kouzlu této destinace.

Přemýšlíte navštívit Rakousko, nejste ještě rozhodnuti pro určitý termín a raději cestujete po vlastní ose? Podívejte se, jaké jsou možnosti ubytování v Rakousku a určitě si vyberete pobyt, který bude vyhovovat právě vašim představám.

Je známo, že lyžařské oblasti v Rakousku nabízejí svým návštěvníkům nejen skvělé sněhové podmínky pro lyžování, snowboarding či bězky, ale také přátelskou atmosféru a pohostinnost místních lidí. Mimochodem na tu je celé Rakousko a jeho obyvatelé právem hrdi.

V útulných horských hospůdkách a restauracích v Rakousku si váží každého návštěvníka a snaží se vyjít vstříc jeho přáním. A zábava do brzkých ranní hodin není v Rakousku rozhodně výjimkou.

Přemýšlíte o dovolené v této nádherné zemi a nenašli jste na těchto stránkách to pravé? Zkuste se podívat na lyžařské zájezdy do Rakouska a jistě si vyberete. Nabídku zájezdů na hory do Rakouska od českých cestovních kanceláří rozhodně nelze označit jako chudou.

Základní informace o lyžování a ubytování v Rakousku.

Magazín o lyžařských střediscích v Evropě. Recenze, informace o počasí a odkazy na webkamery.

Novinky

30.8.2016
Silvestr v Rakousku

Nevíte jak letos trávit Silvestr? Přichází s nabídkou ubytování v Rakousku s polopenzí a to… [více]

23.8.2016
Itálie v lednu s polopenzí 8.890,-

Týdenní pobyt v Itálii, Marilleva s polopenzí za 8.890,-. Termín 8.1. – 14.1.2016. Útulný menší… [více]

20.7.2016
Nabídka zimní dovolené 2016/2017

Zima již v prodeji! Kompletní nabídku ubytování na zimní období 2016/2017 naleznete zde.

8% dolů, děti zdarma

Slevy na pobyty v Alpách Nabízíme slevu 8%.
Každému a po celou zimu.
K tomu děti do 12 let ZDARMA.
Plus další mimořádné akce.
Potřebujete s něčím poradit? Jste skupina a požadujete individuální přístup? Kontakty Zavolejte nám na
222 745 417
jsme na

nebo pište na
vlna@vlna.cz

Reprezentace jezdí s námi

Zimní olympijské hry 2010 - Vancouver Nejen členové bronzové štafety ze ZOH 2010 byli opět během své zimní přípavy v rakouském Ramsau ubytováni se svým realizačním týmem v našich objektech.

Spolupracujeme

kurzy prodej bazar