-

Lyžování a ubytování Stubaital

Ubytování ve Stubaitalu - kde můžete bydlet?

Fulpmes im Stubaital

Pojeďte s námi strávit do Alp do Rakouska zimní dovolenou do některého z ubytování v lyžařském středisku Fulpmes im Stubaital (Stubaital, Rakousko) a užijte si skvělé sjezdové i běžecké lyžování na udržovaných tratích v blízkém i vzdálenějším okolí

Neustift im Stubaital

Vydejte se na aktivní zimní dovolenou do Alp a prožijte v oblíbeném lyžařském středisku Neustift im Stubaital ve Stubaitalu, které je známé nejen v Rakousku, ale i za hranicemi, a prožijte tady zasloužený čas odpočinku plný lyžování a dalších zimních sportů

Telfes im Stubaital

Zažijte během pobytu v Rakousku nekonečný pocit svobody a nefalšovanou radost z jízdy na těch nejlepších svazích v Alpách a vydejte se do střediska Telfes im Stubaital (Stubaital) na svou zaslouženou zimní dovolenou, během níž můžete trávit celé dny na zdejších vyhlášených svazích

Lyžování Stubaital - kde se lyžuje?

Elfer

Náhled skimapy areálu Elfer

Ve skiarálu Elfer (Stubaital, Rakousko) na vás čekají pečlivě upravované sjezdovky a moderní lanovky a vleky pro ty nejlepší zážitky nejen z lyžování, ale i ze snowboardingu nebo skialpinistických tůr

Ledovec Stubai

Náhled skimapy areálu Ledovec Stubai

Vydejte se na lyže do lyžařského areálu Ledovec Stubai a vychutnejte si ve Stubaitalu v Rakousku skvělé lyžování na udržovaných sjezdovkách všech stupňů obtížnosti, kde si užijí jak začínající, tak i pokročilí lyžaři

Serles

Náhled skimapy areálu Serles

Užijte si upravené a prostorné sjezdovky, vysokokapacitní lanovky a vleky a další lyžařskou infrastrukturu na vysoké úrovni v areálu Serles ve Stubaitalu, Rakousko, jehož věhlas daleko přesahuje hranice samotné země

Schlick 2000

Náhled skimapy areálu Schlick 2000

V lyžařském areálu Schlick 2000 (Stubaital, Rakousko) si budete moci vy i vaši blízcí užít skvělé lyžování, kvůli kterému se do Alp během zimní sezóny pravidelně sjíždějí milovníci alpského lyžování i běžek ze všech koutů Evropy

Lyžování Stubaital - informace

Jen po malých krůčcích se začala v údolí Stubai v srdci rakouských Alp rozvíjet zimní turistika a alpské lyžování. Až teprve v roce 1973, se zpřístupněním ledovcových ploch lanovkami Stubaier Gletscherbahnen, nastal skutečný vzestup, který vydržel této oblasti jižně od Innsbrucku až do dneška. Není divu, neboť moderní lanovky se starají i na ledovcích o pohodlnou přepravu a skvělému lyžování ve výškách nad 2.000 metrů tak již nic nebrání. Dodatečně byl navíc lyžařský kolotoč pod Schaufelspitze zkompletován, takže v současnosti lze horskou pyramidu (3.333 m) objet jak po směru, tak i proti směru hodinových ručiček.

Lyžařská oblast Stubaital - fotografie

Nejmenší lyžaři naleznou optimální péči v dětském klubu Ski Club Micky Maus. Jenže Stubaital neboduje jen rodinnou pohostinností a možnostmi kvalitního ubytování. Přitahuje také vyznavače telemarkového stylu a každoročně je tu ku příležitosti zahájení sezóny pořádáno setkání příznivců tohoto stylu s názvem Telemark Festival. Požitkáři ocení nejen perfektně upravené svahy, ale také útulné horské chaty (s možností ubytování) a široké zasněžené horské pastviny v areálu Schlick 2000.

Pro příznivce lyžování v hlubokém sněhu je zde dostatek svahů, které stojí za prozkoumání. Třeba v areálu Schlick a na samotném ledovci. Snowboardisté, začátečníci, závodníci a běžkaři zkrátka najdou v lyžařské oblasti ideální podmínky pro provozování svého oblíbeného sportu. A kdo by si chtěl jen tak vychutnávat zimu, bude nadšen horskými vrcholy této krajiny, které se jako perly navlečené na náhrdelníku poskládaly kolem hory Zuckerhütl (3.505 metrů), nejvyššího vrcholku stubaiských Alp.

Lyžařská oblast Stubaital - fotografie

Středem zájmu návštěvníků obvykle bývají velkorysé plochy ledovcových svahů pod horou Schaufelspitze. Daunkogel, Schaufel, Fernau, Gaißkar a Windacher Ferner jsou názvy pěti ledovců, na kterých se doširoka rozprostírá přátelský lyžařský areál se typicky ledovcovými sjezdovkami. Na lehkých, maximálně středně těžkých, tratích je místa dost a dost. Přesto tady byly ještě vybudovány dvě další permanentní závodní dráhy a také vedle jedné ze sjezdovek rychlostní úsek pro měření rychlosti. Kolem stanice Gamsgarten u lyžařské lanovky Murmelebahn je vhodný terén pro začátečníky. Hned vedle je pak zkušební lyžařský terén dětského klubu Ski Club Micky Maus. Komu zdejší svahy připadají příliš lehké, přesune se nejspíše na sjezdovky k mezistanici u horské chaty Dresdner Hütte nebo na vyznačené lyžařské cesty.

Absolutním vrcholem po celodenním lyžování je pak následný, 10 kilometrů dlouhý, sjezd dolů do údolí přímo k ubytování nebo na některé z parkovišť přes Wilde Grube. Ještě ke Gamsgarten probíhá jízda po upravených sjezdovkách, ale následně jste vtaženi do neporušené horské krajiny. Strmé úseky střídají krátké a ploché pasáže, sjezdovka je místy široká, pak zas úzká. Vždy podle toho, kolik místa dovolí okolní terén. Po překonání asi 1.500 výškových metrů se náhle vynoří dolní stanice lanovky.

Lyžařská oblast Stubaital - fotografie

Hned u vjezdu do stubaiského údolí, u obce Mieders, jsou lyžařské vleky skiareálu Serleslifte. Starou sedačkovou lanovku nahradila moderní kabinka a nyní je i tato nová přibližovací lanovka velmi příjemná.

Na protější straně leží lyžařský areál Schlick 2000. Kotel s téměř 100%-ní zárukou sněhu a různorodými sjezdovkami, který není ze dna údolí vidět a kde je možné zažít perfektní lyžování. Lze jen tušit velkolepou kulisu kolem Kalkkögel. Lyžařský areál Schlick je perfektní rodinný areál se sjezdovkami od lehkých cvičných luk až po náročné svahy s boulemi. Z obce Fulpmes vede kabinková lanovka na horu Kreuzjoch a na začátek sjezdovek. Ty se nejpozději u horské chaty Schlickeralm opět propojí a dále pokračuje široká lyžařská cesta k mezistanici Bruggeralm.

Lyžařská oblast Stubaital - fotografie

Vedle svahů v širokém kotli, nad kterými přečnívají skalní hroty Schlicker Seespitze a Ochsenwand, jsou kolem mezistanice příjemné sněhové koberce pro dorost a začátečníky, kteří se tu mohou v klidu a bezpečí seznamovat se základy alpského lyžování. Je zde také nový sjezd do údolí. Příjemné a útulné horské chaty dotvářejí sympatický dojem lyžařského areálu Schlick.

Nepřehlédnutelné jsou i sjezdovky na Elfer přímo nad obcí Neustift, která velmi často slouží k ubytování návštěvníků oblasti Stubai. Rozmanité svahy jsou jen v nejvrchnějších partiích poněkud vyhlazené, ale razantní přírodní sjezd do údolí, skrz lesní průseky, je výzvou i pro zkušené lyžaře a to nejen kvůli zdolání 1.000 metrů převýšení.

Lyžařská oblast Stubaital - fotografie

Co se běžeckého lyžování týká, je v oblasti Stubai upravováno mnoho krásných okruhů, po kterých je možné si pohodlně odkroužit svá kolečka. Dá se například běžet z obce Fulpmes až do Falbesonu, malým běžeckým rájem je zase vysokohorská planina u Maria Waldrast. Běžkaři startují buď v Gleins, nebo u horní stanice lanovky Serlesbahn. Dle kondice je na výběr těžký okruh Kaserloipe, lehčí Serlesloipe, nebo lehký okruh pro začátečníky s příznačným názvem Anfängerloipe. Na stubaiském ledovci začíná zimní běžecká sezóna již začátkem listopadu a běžecké stopy na Gamsgarten se upravují až do května.

Region kolem Innsbrucku je hojně protkán sáňkařskými dráhami a Stubaital je jeho vrcholem. Zejména Elfer rozmazluje příznivce sáňkování. Jednou vyjedete nahoru a dolů vedou dráhy hned dvě. Sáňkařská dráha v Neustiftu je dokonce uměle zasněžovaná a osvětlená. Také pro příznivce zimních turistických túr je udržován dostatek cest. Velmi pěkné jsou například vysoko položené stezky směrem na Maria Waldrast a ve Schlicku.

Doplňující informace k lyžování ve Stubaitalu

Údolí s ledovcem, které se začalo lyžařsky probouzet později než ostatní. Nyní se snaží všechno rychle dohnat a nutno přiznat, že se mu to daří. Velké zasněžené pláně s volnými terény a hlubokým sněhem, stejně jako desetikilometrový sjezd do údolí, se určitě nenechají ostatními rakouskými nabídkami zahanbit a jsou zárukou dokonalých zážitků z lyžování. Široké možnosti ubytování pak nabízejí obce podél celého údolí.

Stubaital - lyžařské informace

Hodnocení

Celkové hodnocení oblasti Stubaital: ***

 • Velikost skiareálů v oblasti: **
 • Sjezdovky: ***
 • Lanovky / vleky: ****
 • Jistota sněhu: *****
 • Úprava sjezdovek: ****
 • Lyžaři začátečníci: *****
 • Pokročilí lyžaři: ****
 • Snowpark / funpark: ****
 • Běh na lyžích: **
 • Rodinná dovolená: *****

Výškové členění

 • Nejvyšší kóta / vrchol: 3.212 m.n.m.
 • Nejnižší kóta / údolí: 960 m.n.m.

Sjezdovky ve Stubaitalu

 • Lehké: 33 km
 • Středně těžké: 31 km
 • Těžké: 7 km

Z těchto sjezdovek ve Stubaitalu je 69 % s možností umělého zasněžování v případě nedostatku přírodního sněhu.

Přepravní zařízení (lanovky a vleky) ve Stubaitalu

 • Kabinových lanovek: 0
 • Kabinkových lanovek: 9
 • Sedačkových lanovek: 10
 • Lyžařských vleků: 17

Celkový počet lanovek a vleků ve Stubaitalu je 38 o celkové délce 40.7 km s přepravní kapacitou 59.560 osob za hodinu.

Stubaital - poloha

GPS koordináty pro navigace: 47.1517, 11.3485 (47°9'6'', 11°20'55'')