-

Lyžování Itálie

Alta Pusteria / Hochpustertal

Hochpustertal, nebo též Alta Pusteria, je menším skiareálem na severu Itálie u hranic s Rakouskem, a je ideálním místem pro ty, kdo chtějí během pobytu v Dolomitech kombinovat sjezdové lyžování s běžeckým.

Aprica

Aprica je tradičním lyžařským střediskem v Itálii, které však o svou někdejší již slávu přišlo. Dnes tak ale může nabízet jedinečné zážitky z lyžování v Dolomitech bez davů dalších lyžařů na sjezdovkách.

Arabba / Marmolada

Arabba, coby součást lyžařského okruhu Sella Ronda, nabízí svým návštěvníkům především technicky obtížné a náročné tratě. A tak se tu budou během zimní dovolené dobře cítit v první řadě zdatení lyžaři a snowboardeři.

Bormio

Lyžařsky oblíbená oblast Bormio leží v severozápadní Itálii nedaleko hranic se Švýcarskem a v několika skibusy propojených areálech čekají na sjezdaře spíše středně náročné tratě, které se do údolí vinou z hranice 3.000 metrů nad mořem.

Breuil - Cervinia

Přímo pod proslulým Matterhornem, na jižní italské straně, se rozkládá lyžařská oblast Breuil / Cervinia, která je dle mnohých znalců lyžování v Itálii údajně jedním z nejhezčích skiareálů v celých Alpách.

Civetta

Většina svahů nad městečkem Alleghe je značená modrou a červenou barvou. I proto je skiareál Civetta vhodný zejména pro pohodové a nenáročné sjezdaře, kteří si chtějí během lyžování užívat sluníčka a klidu.

Cortina d'Ampezzo

O tom, že je Cortina d'Ampezzo schopná svým návštěvníkům nabídnout pestrou škálu sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti svědčí i skutečnost, že v roce 1956 hostila Zimní olympijské hry, které se v Itálii konaly.

Folgaria / Lavarone

Hlavně technicky nenáročné tratě pro pohodové lyžování nabízejí svým návštěvníkům vrcholky v okolí městečka Folgaria a proto sem nejčastěji směřují rodiny s dětmi a začínající lyžaři.

Livigno

Pouze jednosměrný tunelem ze Švýcarska dostupné Livigno je mezi lyžaři oblíbené nejen pro své jedinečné lyžařské terény, rozprostírající se po obou stranách údolí, ale i status bezcelní zóny a tudíž výhodné nákupy.

Madonna di Campiglio / Pinzolo

Madonna di Campiglio patří k nejstarším střediskům lyžování v Itálii a dodnes si zachovala své jedinečné kouzlo a tradici. Milovníci lyžování se mohou těšit na mírné až středně obtížné sjezdové tratě na několika vrcholcích v okolí městečka.

Marilleva / Folgarida

Skiareál Marilleva - Folgarida je lyžařsky propojen s Madonna di Campiglio a jeho největší výhodou je poloha většiny místních ubytovací zařízení. Ty většinou stojí hned u sjezdovek a jejich hosté tak nemusejí na lyžování nikam cestovat.

Monte Bondone

Monte Bondone patří k vůbec nejmenším areálům sjezdového lyžování v celé Itálii, ovšem jeho funpark a velmi příznivé ceny jsou vyhlášeny daleko za hranicemi Itálie.

Ortlerské Alpy

Díky pravidelné a bezplatné dopravě lyžařskými skibusy si mohou návštěvníci skiareálu nedaleko vrcholku Ortler v severní Itálii, u její severní hranice se Švýcarskem, vychutnávat kvalitní sjezdování hned v několika skiareálech.

Paganella

Nedaleko město Trento se rozkládá skiareál Paganella, který dostal Itálii a lyžování v Dolomitech do povědomí spousty příznivců lyžování nejen z České republiky. Paganella je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak i zkušené sjezdaře.

Passo Tonale / Ponte di Legno

Passo Tonale a Ponte di Legno je skvělou oblastí pro všechny, kdo si chtějí v Itálii užít pestré lyžování. Najdou tu jak ledovec, tak i široké a mírné rodinné tratě a též svižné sjezdovky pro zdatné lyžaře.

Plan de Corones / Kronplatz

Lyžařské oblasti Kronplatz dominuje stejnojmenná hora, jenž se do výšky 2.275 metrů nad mořskou hladinu. Prakticky veškeré zdejší sjezdovky jsou soustředěny na jeho svazích a nástupními místy do areálu jsou Bruneck, Olang a St. Vigil.

San Martino di Castrozza / Primiero

I když oblast v okolí San Martino di Castrozza nepatří k největším lyžařským areálům v Itálii, nabízí svým návštěvníkům pestrou směsici sjezdovek všech stupňů technické obtížnosti.

Santa Caterina / Valfurva

Nedaleko známého Bormia je k nalezení menší lyžařský areál Santa Caterina, jehož sjezdovky se rozkládají na svazích hory Monte Sobretta přímo nad moderním hotelovým městečkem. Jde o poměrně svižné tratě a tak se tu bude líbit hlavně zkušeným lyžařům.

Tre Valli

Hlavní lyžařské terény v regionu Tre Valli jsou sice propojeny jen skibusem a není možné mezi nimi přejíždět na lyžích, ale i tak poskytují kvalitní tratě pro atraktivní lyžování.

Val d'Aosta / Aostal

Údolí Val d'Aosta se nachází v západní části Itálie, na hranici se Švýcarskem a Francií. Jedinečnou kulisu tomuto rozlehlému skiareálu tvoří nejznámější alpské vrcholy, jako je Mont Blanc, Matterhorn či Monte Rosa. Díky vysoké nadmořské výšce se tady bude lyžování lyžování líbit freeriderům, kteří si mohou vychutnávat terény, atakující hranici 3.000 metrů nad mořem.

Val di Fassa / Fassatal

Val di Fassa, coby součást okruhu Sella Ronda, sama o sobě nabízí svým hostům většinou nenáročné sjezdové tratě, vhodné spíše pro rodiny a začínající sjezdaře, ale díky napojení na Rondu se tu nebudou nudit ani zkušení lyžaři.

Val di Fiemme / Obereggen

Údolí Val di Fiemme patří dlouhodobě k nejoblíbenějším lyžařským oblastem v Itálii a hlavním důvodem je mimo jiné i místní velice pestrá nabídka sjezdových tratí pro všechny. K jeho oblibě přispívá i moderní lyžařská infrastruktura a každý den skvěle upravený povrch sjezdovek.

Val Gardena / Alpe di Siusi

Val Gardena patří k nejznámějším italským lyžařským resortu a strávit zmní dovolenou nebo alespoň pár dní volna sem míří hlavně turisté, kteří si potrpí na luxus a dokonalou infrastrukturu. Zdejší sjezdovky a lanovky patří k tomu nejlepšímu, co může Itálie milovníkům sjezdového lyžování nabídnout.

Valle Aurina / Tauferer Ahrntal

Tauferer Ahrntal, nebo též Valle Aurina, patří spíše k tajným typům lyžování v Dolomitech, neboť sice nepatří k nejznámějším zimním italským střediskům, ovšem zdejší infrastruktura a nabídka sjezdovek je na špičkové úrovni.

Valle Isarco / Eisacktal

Eisacktal nedaleko města Brixen má spíše rodinnou povahu a aktivní zimní dovolenou sem přijíždí trávit v první řadě rodiny s malými dětmi či méně zdatní lyžaři.

Val Senales / Schnalstal

Na severu Itálie, u hranic s Rakouskem v oblasti Ötztal, nabízí menší lyžařská oblast Schnalstal se svým ledovcem kvalitní lyžování v nadmořských výškách nad 3.000 metrů. Díky vysoké nadmořské výšce si tu na své určitě přijdou milovníci širokých zasněžených plání.

Lyžování v Itálii - informace

Lyžařské terény v Itálii se vyznačují především svou rozmanitostí, pestrostí a v neposlední řadě také svým počasím. Italské skiareály jsou situovány na jižní straně východního výběžku Alp a lyžování v Itálii se stává pro turisty, kteří se vydali strávit svou zimní dovolenou právě sem, skvělým zážitkem, neboť ze všech alpských zemí garantuje Itálie svým návštěvníkům (a to především v průběhu jarních měsíců), stálé slunečné počasí a azurově modré nebe po celou dobu pobytu. Prakticky všechny lyžařské oblasti v Itálii se mohou chlubit více než 300 slunečnými dny v roce a lyžování na italských svazích tak vedle ideálního prostředí pro provozování tohoto oblíbeného zimního sportu ještě dostává úplně jiný rozměr. A není bez zajímavosti, že tolik slunečných dní v roce kolikrát nemají ani oblíbená letní letoviska v Chorvatsku.

Lyžařská oblast Itálie - fotografie

Itálie patří mezi země, které si velmi váží přijíždějících turistů a je si velmi dobře vědoma významu turistiky pro její ekonomiku. A to platí nejen o turistech přijíždějících v létě do oblíbených italských letovisek na březích Jaderského a Tyrhénského moře, ale i pro desetitisíce turistů mířících v průběhu zimy za lyžováním na sever Itálie do některého ze skiareálů na svazích Dolomit.

Vřelý vztah Italů k turistům je asi nejvíce patrný v lyžařských střediscích jako je Livigno, Cortina d'Ampezzo, Sestriere nebo třeba Kronplatz. Během posledních několika desetiletí neuplynula snad jediná letní sezóna, aby Itálie nezainvestovala nemalé částky a během které by v některém ze středisek nebyla zprovozněna nějaká nová lanovka nebo alespoň nezmodernizovaná nějaká starší, aby bylo lyžování pro přijíždějící turisty stále atraktivní a nové. A stejně tak každým rokem přibývají v Itálii nové sjezdovky a nová propojení nebo modernizace a rozšiřování těch stávajících.

Sjezdové lyžování

Lyžařská oblast Itálie - fotografie

V Itálii se lyžuje v nadmořských výškách od cca. 550 metrů až do výšky téměř 3.600 metrů nad mořem. Charakter Dolomit předurčuje technickou obtížnost většiny zdejších tratí na úroveň lehkých až středně těžkých lyžařských terénů. Lyžování v Itálii tedy láká v první řadě začátečníky a také rodiny s malými dětmi. To ale v žádném případě neznamená, že zkušení jezdci a vyznavači adrenalinového způsobu jízdy se budou na sjezdovkách Itálie nudit. V každém větším lyžařském středisku mají samozřejmě k dispozici i technicky nejobtížnější, černě značené svahy, které rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co mohou Alpy svým návštěvníkům nabídnout.

Italská lyžařská střediska sice nejsou tak často a důmyslně propojena jako v sousedním Rakousku nebo Francii, ale jejich velikost je i tak sama o sobě zárukou skvělého lyžování. Výjimku z toho pravidla ovšem tvoří například největší italská lyžařská oblast Sella Ronda kolem vrchlu Gruppo Sella, spojující 4 známá lyžařská střediska Val Gardena, Val di Fassa, Arabba / Marmolada a Alta Badia, skiareál Cervinia na západě Itálie, který je propojen se švýcarskou oblastí Zermatt a také takzvaná Mléčná dráha (Via Lattea), která zasahuje až do francouzských Alp.

Lyžařská oblast Itálie - fotografie

Obrovské investice minulých let již nesou své ovoce v podobě téměř dokonalé lyžařské infrastruktury, kterou mohou Itálii okolní alpské země jen závidět. Provozovatelé italských lyžařských areálů jsou si dobře vědomi skutečnosti, že lyžaři chtějí svůj volný čas, který přijeli strávit lyžováním do Itálie, trávit na sjezdovkách a nikoliv na lanovkách nebo dokonce lyžařských vlecích.

Stovky těch nejmodernějších (a především sedačkových) lanovek a jen málo nepohodlných lyžařských vleků s obří přepravní kapacitou maximálně zrychlují cesty lyžařů vzhůru na svahy a nenutí tak návštěvníky lyžařských středisek Itálie trávit dlouhé minuty ať již čekáním ve frontách na cestu na svah nebo cestou lanovkou či vlekem samotnou. I tato skutečnost řadí Italii ke špice mezi lyžařskými destinacemi nejen v Evropě.

Lyžařská oblast Itálie - fotografie

Stejně jako Rakousko nebo Švýcarsko, má i sever Itálie svou osobitou atmosféru. Malé horské vesničky, ve kterých čas plyne skutečně jen zvolna a lanovky a lyžařské vleky tu již něco pamatují, ostře kontrastují s moderními lyžařskými středisky, ve kterých se pravidelně pořádají závody Světového poháru jak ve sjezdovém lyžování, tak také v běhu na lyžích či skocích. A a kde je nabídka aprés-ski v podobě nejrůznějších doplňkových činností a možnost odpočinku například v lázních, wellness centru nebo plaveckém bazénu velmi široká a na špičkové úrovni, srovnatelné s těmi nejvyhlášenějšími středisky ve Francii nebo v Rakousku.

Říká se, že kdo se vydá na lyžování do Itálie, bývá většinou příjemně překvapen stavem italských sjezdovek a úsilím, se kterým Italové o své svahy pečují. Hlavně ve velkých a známých střediscích jsou sjezdovky každé ráno dokonale uhlazené a připravené na nápor zábavychtivých lyžařů. Stejně tak je ale v Itálii možné nalézt celou řadu neupravených terénů pro freeriding nebo náročných tratí pro snowboarding. Upravenost sjezdových tratí, zařízení pro umělé zasněžování či přehlednost značení sjezdovek a přepravních zařízení řadí Itálii nejen mezi evropskou, ale dokonce i světovou špičku.

Lyžařská oblast Itálie - fotografie

Drobnou nevýhodou lyžování v Itálii je vzdálenost italských lyžařských středisek od České republiky. Kdo si chce užít svahy italských Dolomit, musí počítat s ještě několika stovkami kilometrů cesty navíc než kdyby mířil do Rakouska nebo německých Alp. Itálie ale svým návštěvníkům vše kompenzuje svými cenami. Průměrné částky, které musejí lyžaři vynaložit za den svého oblíbeného sportu a za ubytování a stravu po lyžování, jsou v Itálii nižší než v ostatních alpských zemích.

Lyžování na ledovci

Stejně jako ostatní alpské země má i Itálie na svém území několik ledovcových areálů, které umožňují lyžování až do velmi pozdního jara popřípadě i během léta. Asi nejznámějším italským ledovcem je ten na masivu Marmolada. Marmolada je nejvyšším vrcholem Dolomit a ledovec se rozprostírá ve výšce kolem 3.200 metrů nad mořem. A i když je ledovec situován dostatečně vysoko a orientován na sever, vzhledem k jižní poloze Marmolady záleží možnost letního lyžování na aktuálním počasí a není vždy zaručeno.

Lyžařská oblast Itálie - fotografie

Ledovec nad průsmykem Stelvio je největším ledovcovým skiareálem, kterým se může Itálie chlubit. Nachází se jen několik málo kilometrů severně od Bormia, v nadmořské výšce 2.700 - 3.450 metrů nad mořem. Ledovec je znám svou šířkou sportovního vyžití a skutečností, že zdejší svahy využívají k předsezónní přípravě lyžařské reprezentační týmy z celé Evropy i ze zámoří. Nachází se tu několik sjezdových tratí, 3 udržované okruhy pro běžce na lyžích a zajímavý snowpark. Příjezdová cesta k průsmyku je však v provozu pouze od května do listopadu, takže během zimní sezóny se průsmyk vylidní a ledovcový areál není možné k lyžování využívat, neboť je během zimního období uzavřen.

V severní části Itálie, v nadmořské výšce 3.200 metrů, se nachází ledovec Val Senales / Schnalstal. Lyžařům je zde po celý rok k dispozici několik tratí lehké a středně těžké obtížnosti, samozřejmě nechybí ani udržované ledovcové běžecké okruhy a snowboardisté či adrenalinoví jezdci určitě ocení zdejší snowpark.

Lyžařská oblast Itálie - fotografie

Nad oblíbeným střediskem Passo Tonale se ve výšce těsně nad 3.000 metrů nalézá další z italských ledovců Presena. Jde o jeden z mála ledovců Itálie, na kterém mají lyžaři možnost sjezdovat na černě označeném a tedy nejobtížnějším svahu. Vzhledem k blízkosti sjezdovek skiareálu Tonale je zdejší lyžařská infrastruktura na velmi vysoké úrovni a některé zdejší tratě, zajišťující sjezd k městečku Tonale, jsou dokonce vybaveny zařízením pro umělé zasněžování, takže skvělému lyžování v tomto skiareálu do pozdního jara rozhodně nic nebrání.

Italská lyžařská střediska

Pravděpodobně nejznámějším lyžařským střediskem, nebo spíše lyžařskou oblastí, celé Itálie je okruh Sella Ronda. Svými více než 500 kilometry sjezdovek nejrůznějších délek a obtížností nabízí lyžařům jedno z vůbec nejlepších lyžování v Itálii. Každý z lyžařů si tu přijde na své a vůbec nezáleží na tom, zda svůj čas na tomto lyžařském okruhu stráví v některém z proslulých skiareálů jako je Val Gardena, Val di Fassa, Alta Badia nebo Arabba či zda se rozhodne za jediný den celou skupinu Sella objet na lyžích.

Lyžařská oblast Itálie - fotografie

V Alta Badii vedou kromě Rondy lanovky z městečka Corvara na svahy Piz La Villa a Piz Sorega, kde se nacházejí především lehčí tratě vhodné pro rodinné lyžování a začátečníky. Z Arabby je možné se na lyžích dostat až k ledovcovému skiareálu Marmolada a údolí Val Gardena je pojmem sám o sobě. Z Ortisei vedou lanovky jak na planinu Seiser Alm, kde se nachází spíše rodinné středisko Alpe di Siusi, které budou k lyžování v Itálii využívat nejčastěji lyžařští začátečníci a méně zkušení jezdci, tak na opačnou stranu na vrchol Seceda, kde převažují středně těžké tratě.

Lyžařská oblast kolem masivu Marmolada, kterému bývá někdy přezdíváno Královna Dolomit, je jedním z nejpopulárnějších skiareálů nejen Itálie, ale dokonce celých Alp. A i když rozhodně nepatří k největším střediskům (jeho celková délka sjezdovek nepřesahuje 20 kilometrů), nachází se zde nejdelší sjezdovka okruhu Sella Ronda jménem Bellunese a lyžování právě v této oblasti určitě stojí za vyzkoušení. Sjezdovka Bellunese se táhne v délce 12 kilometrů z Punta Rocca do Malga Ciapela a mnohými zkušenými lyžaři je označována za vůbec nejhezčí trať v celých Alpách.

Lyžařská oblast Itálie - fotografie

Bormio je oblíbené lyžařské středisko na severu Itálie, nedaleko hranic se Švýcarskem. Přímo z malebného středověkého městečka vedou lanovky na třítisícový vrchol Cima Bianca a několik sjezdovek je dosažitelných také z nedaleké obce Isolaccia. Většina zdejších sjezdových tratí je středně těžkých a tak se při lyžování ve středisku Bormio 3000 rozhodně nebudou nudit ani zdatní jezdci a příznivci snowboardingu.

Livigno je zajímavé samo o sobě. Toto vysokohorské středisko, ležící v bezcelní zóně na pomezí Itálie a Švýcarska, je dostupné pouze jednosměrným 10 kilometrů dlouhým tunelem ze Švýcarska, který nese název Munt Schera. Je otevřen po celých 24 hodin a poplatek za průjezd se pohybuje kolem 35 EUR. Devizou Livigna jsou především slunečné počasí a sněhová jistota po celou zimní sezónu. Lyžuje se po obou stranách údolí a na své si zde přijdou nejen lyžaři, ale i příznivci jízdy na snowboardu a adrenalinoví jezdci. Na ně zde čeká moderní snowparku s udržovanou U rampou. Díky bezcelní zóně je zde navíc jako bonus možné výhodně nakoupit nejrůznější zboží.

Lyžařská oblast Itálie - fotografie

Plan de Corones nebo také Kronplatz je široko daleko jediná hora severní Itálie nedaleko Brunecku. Na svazích tohoto jediného vrcholu bylo vybudováno ze všech směrů více než dvacet moderních vleků a výborně upravované sjezdovky se vinou dolů do údolí téměř do všech směrů. Tím Kronplatz nabízí svým návštěvníkům jedinečnou možnost lyžovat během dne stále na slunci a při tom si užívat nádherný výhled na panorama okolních alpských vrcholků.

Val di Fiemme, lyžařská oblast asi 50 kilometrů jihovýchodně od Bolzana, zahrnuje hned několik lyžařských středisek. Jde o Alpe di Luisia, Bellamonte, Passo Rolle, Lavaze / Jochgrimm, Cavalese / Alpe Cermis a Ski Center Latemar. Charakteristickými znaky lyžování ve Val di Fiemme jsou především široké a prostorné sjezdovky a jak už bývá v Itálii zvykem také dostatek sluníčka i uprostřed zimy. Vrcholným zážitkem pro lyžaře je v této oblasti sjezd 6 kilometrů dlouhé a náročné tratě Olympia z Alpe Cermis, příznivci běžeckého lyžování zase velmi dobře vědí, co je to 70 kilometrů dlouhá běžecká stopa Marcialonga.

Středisko Tre Valli (Tři údolí) je nevelký skiareál v okolí průsmyku San Pellegrino na severu Itálie. Většina zdejších tratí je lehká až středně těžká a tak je tato oblast předurčena coby ideální místo pro pohodovou rodinnou dovolenou či nenáročné lyžaře, kteří si radši vychutnávají pomalejší a klidnější jízdu než agresivní sjezd do údolí. O přepravu se zde starají moderní sedačkové a kabinkové lanovky, takže i ti nejmenší se bez problémů dostanou na zdejší upravované svahy a mohou se směle pokoušet o své první alpské obloučky.

I když je Itálie a její lyžařská střediska dál než třeba skiareály v Rakousku, skvělé podmínky pro lyžování a výhodné ceny lákají do Dolomit každým rokem stále více lyžařů nejen z České republiky.