-

Lyžování a ubytování Paganella

Ubytování na Paganelle - kde můžete bydlet?

Andalo

Pojeďte s námi strávit do Alp do Itálie zimní dovolenou do některého z ubytování v lyžařském středisku Andalo (Paganella, Itálie) a užijte si skvělé sjezdové i běžecké lyžování na udržovaných tratích v blízkém i vzdálenějším okolí

Cavedago

Ilustrační foto

Vydejte se na aktivní zimní dovolenou do Alp a prožijte v oblíbeném lyžařském středisku Cavedago na Paganelle, které je známé nejen v Itálii, ale i za hranicemi, a prožijte tady zasloužený čas odpočinku plný lyžování a dalších zimních sportů

Fai della Paganella

Zažijte během pobytu v Itálii nekonečný pocit svobody a nefalšovanou radost z jízdy na těch nejlepších svazích v Alpách a vydejte se do střediska Fai della Paganella (Paganella) na svou zaslouženou zimní dovolenou, během níž můžete trávit celé dny na zdejších vyhlášených svazích

Molveno

Ilustrační foto

V lyžařském středisku Molveno na Paganelle v Itálii budete mít od svého zvoleného ubytování skutečně nadosah špičkové lyžařské terény, jako stvořené pro to nejlepší lyžování a dokonalé zážitky z pobytu v bílým sněhem pokrytých horách

San Lorenzo in Banale

Ilustrační foto

Již po několika hodinách jízdy autem se dostanete do zimního střediska San Lorenzo in Banale na Paganelle, kde na vás čekají upravené sjezdové tratě, moderní přepravní zařízení, udržované běžedké stopy a samozřejmě kvalitní ubytování, které je pro destinace jako Itálie tak typické

Lyžování Paganella - kde se lyžuje?

Paganella

Náhled skimapy areálu Paganella

Ve skiarálu Paganella (Paganella, Itálie) na vás čekají pečlivě upravované sjezdovky a moderní lanovky a vleky pro ty nejlepší zážitky nejen z lyžování, ale i ze snowboardingu nebo skialpinistických tůr

Lyžování Paganella - informace

Sice malé, ale hezké. Takovými slovy by se dalo charakterizovat horské pásmo Paganella, vzdálené jen asi 15 kilometrů z dálnice z Brennerského průsmyku do Modeny. V Trentu se zvedá přímo nad údolím Etsch a zamilovali si ho především rodiny s dětmi díky lehkým a slunným svahům.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

Při pohledu z dálnice A22 by asi jen málokdo očekával, že se během zimního období na Paganelle prohánějí příznivci sjezdového lyžování. Ale jak prudce se svažuje její hrana zlomu na východ k údolí Etschtal, tak mírně klesají svahy z nadmořské výšky 2.125 metrů směrem na západ. Tam leží, v nadmořské výšce okolo 1.000 metrů, lyžařská střediska Fai della Paganella, o něco modernější Andalo a nakonec o necelých 200 metrů níže, na břehu jezera Lago di Molveno, obec Molveno, známá svým jedinečným historickým centrem.

Všechny obce lyžařské oblasti Pagenella mají tak málo společného s velkými lyžařskými centry nejen v italských Alpách, ale například i v sousedním Rakousku. Jen těžko by se tu hledaly výškové apartmánové domy, známé například z lyžařských center ve Francii, či luxusní a moderní hotely, ve kterých stojí noc jako v centru Londýna. Do Paganelly přijíždějí příznivci alpského lyžování strávit svou zimní dovolenou uprostřed nedotčené přírody a jedinečné atmosféry, kde se pověstný italský klid a sladký život, dolce vita, užívá plnými doušky.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

A tak se není čemu divit, že vám k občerstvení po náročném dni, stráveném lyžováním na zdejších sjezdovkách, usměvaví obyvatelé nabídnou v původních café-barech lahodné cappuccino nebo koktejl. Své pověsti jednoho z vůbec nejoblíbenějších turistických středisek v Trentinu vděčí Paganella především svému jedinečnému panoramatickému výhledu. Z vrcholu hory Paganella, po jejíchž svazích se vine zpět k lyžařským střediskům většina zdejších sjezdovek, je za dobrého počasí možné dohlédnout od jižně položeného jezera Lago di Garda, které leží asi 40 kilometů od Paganelly, až k impozantním horským masívům Dolomit, vzdálených několik desítek kilometrů na sever.

Kdo by si však myslel, že lyžování v Paganelle je záležitostí výhradně lyžařů, kteří dávají přednost pohodové a klidné jízdě před náročnými tratěmi nebo rodin s malými dětmi, které vyhledávají především mírné sjezdovky, na kterých si mohou v klidu zalyžovat i ti nejmenší, šeredně by se mýlil. Opak je totiž v případě Paganelly pravdou. Na zdejších svazích se totiž nacházejí i legendární tratě Světového poháru. Jednou z nich je slavná 3-Tre, na které se před více než padesáti lety psaly sportovní dějiny a na začátku 60. let zde jezdily takové legendy, jako několikanásobný mistr světa v alpském lyžování a olympijský vítěz Zeno Coló.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

Ještě o něco delší je Olympijský sjezd. Tato trať má délku 5 kilomterů, překonává celkový výškový rozdíl 1.070 metrů a vede až k prvním domkům největšího zdejšího městečka Andalo. Z něj byl kdysi americký národní lyžařský tým natolik nadšený, že si tu hvězdy jako Ted Ligety postavily evropský tréninkový tábor. Kabinkové a sedačkové lanovky pohodlně přepraví lyžaře z Andala až nahoru na Paganellu, kde si mohou vybrat mezi sjezdovkami všech stupňů obtížnosti. Ve svých horních pasážích jsou vedeny nad hranicí lesa, takže jsou dostatečně prostorné i pro carving, a ve spodní části vedou téměř výhradně skrze smrkové lesy.

Většina zdejších sjezdových tratí je označena červenou barvou a jde tedy především o středně těžké sjezovky. Jízda na nich bude vyhovovat dobrým lyžařům, kteří mají rádi rychlejší jízdu a sportovnější profily svahů. Vedle náročných sjezdovek je ovšem Paganella také ideálním místem pro freeridery, neboť na ně tady čekají, a to především v horní části hory, široké oblasti pro lyžování ve volném terénu. Prudké žlaby i prašanové svahy lákají k otestování vlastních lyžařských schopností a nezanedbatelným pozitivem je i skutečnost, že freeridisté tady zůstanou ušetřeni dlouhých a únavných výstupů. Stačí jen sjet na lanovku a nechat se vyvézt zpět na vrchol.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

Společný skipas Skirama Dolomiti rozšiřuje tyto sportovní možnosti paganellského regionu o další známé oblasti, jako Passo Tonale, Val di Sole a vleky okolo Madonny di Campiglio. Jen středisko Molveno se nachází poněkud stranou a přímo nad ním se nalézá pouze jedna malá sjezdovka. Ovšem do Andala jsou to necelé 3 kilometry a tady se před lyžaři otevírají všechny sjezdovky lyžařského areálu Paganella.

Tato oblast slibuje také zážitky mimo svahy. Můžete podnikat různé výlety, z Paganelly je to například jen kousek do starého biskupského a hlavního města Trento. Zde můžete, na břehu řeky, obdivovat úctyhodné románské katedrály a hrad Castello del Buonconsiglio se svým muzeem. Kromě toho vás zve nespočet obchodů a butiků na rozsáhlou nákupní túru.

Paganella - lyžařské informace

Hodnocení

Celkové hodnocení oblasti Paganella: ****

 • Velikost skiareálů v oblasti: ***
 • Sjezdovky: ****
 • Lanovky / vleky: *****
 • Jistota sněhu: *****
 • Úprava sjezdovek: *****
 • Lyžaři začátečníci: ****
 • Pokročilí lyžaři: ***
 • Snowpark / funpark: ****
 • Běh na lyžích: **
 • Rodinná dovolená: *****

Výškové členění

 • Nejvyšší kóta / vrchol: 2.125 m.n.m.
 • Nejnižší kóta / údolí: 1.030 m.n.m.

Sjezdovky na Paganelle

 • Lehké: 9 km
 • Středně těžké: 22 km
 • Těžké: 1 km

Z těchto sjezdovek na Paganelle je 95 % s možností umělého zasněžování v případě nedostatku přírodního sněhu.

Přepravní zařízení (lanovky a vleky) na Paganelle

 • Kabinových lanovek: 0
 • Kabinkových lanovek: 2
 • Sedačkových lanovek: 12
 • Lyžařských vleků: 0

Celkový počet lanovek a vleků na Paganelle je 14 o celkové délce 14.7 km s přepravní kapacitou 23.996 osob za hodinu.

Paganella - poloha

GPS koordináty pro navigace: 46.1663, 11.0585 (46°9'59'', 11°3'31'')