-

Lyžování a ubytování Paganella

Ubytování na Paganelle - kde můžete bydlet?

Fai della Paganella

Pojeďte s námi strávit do Alp do Itálie zimní dovolenou do některého z ubytování v lyžařském středisku Fai della Paganella (Paganella, Itálie) a užijte si skvělé sjezdové i běžecké lyžování na udržovaných tratích v blízkém i vzdálenějším okolí

Lyžování Paganella - kde se lyžuje?

Paganella

Náhled skimapy areálu Paganella

Ve skiarálu Paganella (Paganella, Itálie) na vás čekají pečlivě upravované sjezdovky a moderní lanovky a vleky pro ty nejlepší zážitky nejen z lyžování, ale i ze snowboardingu nebo skialpinistických tůr

Lyžování Paganella - informace

Sice malé, ale hezké. Takovými slovy by se dalo charakterizovat horské pásmo Paganella, vzdálené jen asi 15 kilometrů z dálnice z Brennerského průsmyku do Modeny. V Trentu se zvedá přímo nad údolím Etsch a zamilovali si ho především rodiny s dětmi díky lehkým a slunným svahům.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

Při pohledu z dálnice A22 by asi jen málokdo očekával, že se během zimního období na Paganelle prohánějí příznivci sjezdového lyžování. Ale jak prudce se svažuje její hrana zlomu na východ k údolí Etschtal, tak mírně klesají svahy z nadmořské výšky 2.125 metrů směrem na západ. Tam leží, v nadmořské výšce okolo 1.000 metrů, lyžařská střediska Fai della Paganella, o něco modernější Andalo a nakonec o necelých 200 metrů níže, na břehu jezera Lago di Molveno, obec Molveno, známá svým jedinečným historickým centrem.

Všechny obce lyžařské oblasti Pagenella mají tak málo společného s velkými lyžařskými centry nejen v italských Alpách, ale například i v sousedním Rakousku. Jen těžko by se tu hledaly výškové apartmánové domy, známé například z lyžařských center ve Francii, či luxusní a moderní hotely, ve kterých stojí noc jako v centru Londýna. Do Paganelly přijíždějí příznivci alpského lyžování strávit svou zimní dovolenou uprostřed nedotčené přírody a jedinečné atmosféry, kde se pověstný italský klid a sladký život, dolce vita, užívá plnými doušky.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

A tak se není čemu divit, že vám k občerstvení po náročném dni, stráveném lyžováním na zdejších sjezdovkách, usměvaví obyvatelé nabídnou v původních café-barech lahodné cappuccino nebo koktejl. Své pověsti jednoho z vůbec nejoblíbenějších turistických středisek v Trentinu vděčí Paganella především svému jedinečnému panoramatickému výhledu. Z vrcholu hory Paganella, po jejíchž svazích se vine zpět k lyžařským střediskům většina zdejších sjezdovek, je za dobrého počasí možné dohlédnout od jižně položeného jezera Lago di Garda, které leží asi 40 kilometů od Paganelly, až k impozantním horským masívům Dolomit, vzdálených několik desítek kilometrů na sever.

Kdo by si však myslel, že lyžování v Paganelle je záležitostí výhradně lyžařů, kteří dávají přednost pohodové a klidné jízdě před náročnými tratěmi nebo rodin s malými dětmi, které vyhledávají především mírné sjezdovky, na kterých si mohou v klidu zalyžovat i ti nejmenší, šeredně by se mýlil. Opak je totiž v případě Paganelly pravdou. Na zdejších svazích se totiž nacházejí i legendární tratě Světového poháru. Jednou z nich je slavná 3-Tre, na které se před více než padesáti lety psaly sportovní dějiny a na začátku 60. let zde jezdily takové legendy, jako několikanásobný mistr světa v alpském lyžování a olympijský vítěz Zeno Coló.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

Ještě o něco delší je Olympijský sjezd. Tato trať má délku 5 kilomterů, překonává celkový výškový rozdíl 1.070 metrů a vede až k prvním domkům největšího zdejšího městečka Andalo. Z něj byl kdysi americký národní lyžařský tým natolik nadšený, že si tu hvězdy jako Ted Ligety postavily evropský tréninkový tábor. Kabinkové a sedačkové lanovky pohodlně přepraví lyžaře z Andala až nahoru na Paganellu, kde si mohou vybrat mezi sjezdovkami všech stupňů obtížnosti. Ve svých horních pasážích jsou vedeny nad hranicí lesa, takže jsou dostatečně prostorné i pro carving, a ve spodní části vedou téměř výhradně skrze smrkové lesy.

Většina zdejších sjezdových tratí je označena červenou barvou a jde tedy především o středně těžké sjezovky. Jízda na nich bude vyhovovat dobrým lyžařům, kteří mají rádi rychlejší jízdu a sportovnější profily svahů. Vedle náročných sjezdovek je ovšem Paganella také ideálním místem pro freeridery, neboť na ně tady čekají, a to především v horní části hory, široké oblasti pro lyžování ve volném terénu. Prudké žlaby i prašanové svahy lákají k otestování vlastních lyžařských schopností a nezanedbatelným pozitivem je i skutečnost, že freeridisté tady zůstanou ušetřeni dlouhých a únavných výstupů. Stačí jen sjet na lanovku a nechat se vyvézt zpět na vrchol.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

Společný skipas Skirama Dolomiti rozšiřuje tyto sportovní možnosti paganellského regionu o další známé oblasti, jako Passo Tonale, Val di Sole a vleky okolo Madonny di Campiglio. Jen středisko Molveno se nachází poněkud stranou a přímo nad ním se nalézá pouze jedna malá sjezdovka. Ovšem do Andala jsou to necelé 3 kilometry a tady se před lyžaři otevírají všechny sjezdovky lyžařského areálu Paganella.

Tato oblast slibuje také zážitky mimo svahy. Můžete podnikat různé výlety, z Paganelly je to například jen kousek do starého biskupského a hlavního města Trento. Zde můžete, na břehu řeky, obdivovat úctyhodné románské katedrály a hrad Castello del Buonconsiglio se svým muzeem. Kromě toho vás zve nespočet obchodů a butiků na rozsáhlou nákupní túru.

Paganella - lyžařské informace

Hodnocení

Celkové hodnocení oblasti Paganella: ****

 • Velikost skiareálů v oblasti: ***
 • Sjezdovky: ****
 • Lanovky / vleky: *****
 • Jistota sněhu: *****
 • Úprava sjezdovek: *****
 • Lyžaři začátečníci: ****
 • Pokročilí lyžaři: ***
 • Snowpark / funpark: ****
 • Běh na lyžích: **
 • Rodinná dovolená: *****

Výškové členění

 • Nejvyšší kóta / vrchol: 2.125 m.n.m.
 • Nejnižší kóta / údolí: 1.030 m.n.m.

Sjezdovky na Paganelle

 • Lehké: 9 km
 • Středně těžké: 22 km
 • Těžké: 1 km

Z těchto sjezdovek na Paganelle je 100 % s možností umělého zasněžování v případě nedostatku přírodního sněhu.

Přepravní zařízení (lanovky a vleky) na Paganelle

 • Kabinových lanovek: 0
 • Kabinkových lanovek: 2
 • Sedačkových lanovek: 12
 • Lyžařských vleků: 0

Celkový počet lanovek a vleků na Paganelle je 14 o celkové délce 14.7 km s přepravní kapacitou 23.996 osob za hodinu.

Paganella - poloha

GPS koordináty pro navigace: 46.1663, 11.0585 (46°9'59'', 11°3'31'')