-

Lyžování a ubytování Bormio

Ubytování v Bormiu - kde můžete bydlet?

Bormio

Pojeďte s námi strávit do Alp do Itálie zimní dovolenou do některého z ubytování v lyžařském středisku Bormio (Bormio, Itálie) a užijte si skvělé sjezdové i běžecké lyžování na udržovaných tratích v blízkém i vzdálenějším okolí

Lyžování Bormio - kde se lyžuje?

Bormio

Náhled skimapy areálu Bormio

Ve skiarálu Bormio (Bormio, Itálie) na vás čekají pečlivě upravované sjezdovky a moderní lanovky a vleky pro ty nejlepší zážitky nejen z lyžování, ale i ze snowboardingu nebo skialpinistických tůr

Lyžování Bormio - informace

Bormio je malé městečko, nacházející se v srdci italských Alp, v regionu Alta Valltelina. Jen asi 15 kilometrů západně se nachází další z oblíbených italských lyžařských oblastí Livigno. Centrum Bormia leží v nadmořské výšce těsně nad 1.200 metrů a trvale tady žije jen asi 5.000 obyvatel. Toto místo je ze tří stran obklopeno ostrými horskými masivy, které poněkud omezují možnosti lyžování v nejbližším okolí Bormia. Městečko může na někoho působit poněkud snobským dojmem, ale minimálně během zimní sezóny určitě stojí za návštěvu. Obec Bormio, stejně jako celý region, je totiž vyhlášené svou vynikající gastronomií. Nicméně hlavním důvodem, proč turisté přijíždějí do Bormia strávit svou zimní dovolenou, není místní gastronomie, ale skvělé možnosti pro lyžování.

Lyžařská oblast Bormio - fotografie

U Bormia se nejčastěji lyžuje na blízkém vrcholu Cima Bianca, který je jakýmsi středem lyžařského areálu Bormio. Cima Bianca se šplhá do výšky 3.025 metrů prakticky za městem a na jeho severní straně se táhne dolů do údolí hned několik zajímavých sjezdovek. Většina zdejších tratí je středně těžkých, na lyžařských mapách označených červenou barvou. Na své si tady tudíž přijdou spíše zdatní a zkušení jezdci, kteří určitě nevynechají jízdu pro FIS sjezdovce určené pro mužský sjezd s názvem Stelvio. Ta začíná nad střední stanicí lanovky, která vyveze lyžaře z centra Bormia až na vrchol Cima Bianca. Na tomto vrcholku mají lyžaři k dispozici asi 35 kilometrů sjezdovek, ovšem ty jsou mezi sebou rafinovaně propleteny a z výšky 3.000 metrů lze v několika variantách absolvovat jedinečný, 10 kilometrů dlouhý sjezd až do Bormia dole v údolí. O kvalitách zdejších sjezdových tratí jasně vypovídá i skutečnost, že Bormio bylo pořadatelem Mistrovství světa v alpském lyžování v roce 2005. Za vyzkoušení určitě stojí panoramatická trať Stella Alpina, která obkružuje hlavní hřeben a nabízí jedinečné výhledy do okolí.

Pro mnohé návštěvníky oblasti Bormio je velmi milým překvapením menší skiareál Valdidentro nad obcemi Isolaccia a Pedenosso. I když je vrchol tohoto lyžařského areálu o celých 500 metrů níže než v případě okolních horských konkurentů, zdejší svahy bývají prakticky liduprázdné. Zdejší tratě jsou prostorné a sjezdovky jsou ideální k carvingovému stylu jízdy. I tady převažují červené sjezdovky, na kterých se bude líbit hlavně pokročilejším lyžařům. A vzhledem k tomu, že většina z nich vede skrze lesní porost, jsou velmi dobře sjízdné i za nepříznivého počasí.

Lyžařská oblast Bormio - fotografie

Dalším skiareálem, který patří k Bormiu, je Santa Caterina. Ta leží východně od Bormia hlouběji v údolí Valfurva. Na vrcholek Cresta Sobretta vyveze příznivce alpského stylu lyžování kabinová lanovka a asi nejznámější zdejší sjezdovkou je FIS trať, určená pro závody ve sjezdu žen. Zbytek přepravních kapacit tvořív většinou lyžařské vleky, což nemusí vyhovovat úplně každému. Modře značených lehkých tras je v Bormiu poskrovnu a tak je tato oblast vhodná hlavně pro zkušenější a zdatnější vyznavače sjezdového lyžování. Díky severní orientaci svahů, která nebývá ve střediscích alpského lyžování v Itálii zase až tak obvyklá, mají návštěvníci Bormia jistotu přírodního sněhu až do pozdního jara. A kdyby přece jen sněhová nadílka nestačila, většina sjezdovek v Bormiu je vybavena zasněžovacím zařízením.

Zajímavostí Bormia je zdejší unikátní aprés-ski. Vedle obvyklých restaurcí, pizzerií a barů mohou návštěvníci Bormia zajít do zdejších lázní. Ty využívají horké termální prameny, které vyvěrají nad městem, a svádějí do bazénů pod širým nebem. Je tak možné si užívat pohledů na zasněžené okolní svahy z pohodlí vyhřátého bazénu. V Bormiu je lázní hned několik. Městské lázně se nacházejí jen kousek od centra a lázně Bagni di Bormio na kopci za městem směrem na Isolacciu. Údajně nejlepší je však volně přístupné a velmi horké termální jezírko nedaleko silnice, která spojuje Isolacciu s Bormiem.

Bormio - lyžařské informace

Hodnocení

Celkové hodnocení oblasti Bormio: ***

 • Velikost skiareálů v oblasti: ***
 • Sjezdovky: ****
 • Lanovky / vleky: ****
 • Jistota sněhu: *****
 • Úprava sjezdovek: ****
 • Lyžaři začátečníci: ***
 • Pokročilí lyžaři: ****
 • Snowpark / funpark: ***
 • Běh na lyžích: **
 • Rodinná dovolená: ****

Výškové členění

 • Nejvyšší kóta / vrchol: 3.012 m.n.m.
 • Nejnižší kóta / údolí: 1.225 m.n.m.

Sjezdovky v Bormiu

 • Lehké: 14 km
 • Středně těžké: 34 km
 • Těžké: 2 km

Z těchto sjezdovek v Bormiu je 80 % s možností umělého zasněžování v případě nedostatku přírodního sněhu.

Přepravní zařízení (lanovky a vleky) v Bormiu

 • Kabinových lanovek: 1
 • Kabinkových lanovek: 1
 • Sedačkových lanovek: 5
 • Lyžařských vleků: 4

Celkový počet lanovek a vleků v Bormiu je 11 o celkové délce 14.9 km s přepravní kapacitou 17.630 osob za hodinu.

Bormio - poloha

GPS koordináty pro navigace: 46.4677, 10.378 (46°28'4'', 10°22'41'')